Tärkein » kilpailut » Voitteko työskennellä äitiyden parissa?

Voitteko työskennellä äitiyden parissa?

 kilpailut  :  Voitteko työskennellä äitiyden parissa?

Äitiysloma on yksi työsopimuksen perusteella työskentelevien työntekijöiden etuoikeuksista, ja sen pituus riippuu työntekijän syntymän aikana synnyttämien lasten lukumäärästä. Työntekijöiden oikeuden äitiyslomaan myöntämisen päätavoitteena on varmistaa mahdollisuus vastasyntyneen lapsen asianmukaiseen hoitoon. Samalla se liittyy velvollisuuteen keskeyttää tai rajoittaa ammattityön suorittamista väliaikaisesti. Joskus äitiysavustusta maksava työntekijä haluaa kuitenkin ryhtyä työhön. Onko mahdollista työskennellä äitiyden parissa?? Löydät vastauksen tähän kysymykseen artikkelista.

Kuka ja kuinka kauan voi ottaa äitiysloman?

Oikeus äitiyslomaan kuuluu työntekijöille, jotka ovat työsuhteessa työsuhteeseen, jolle lapsi syntyi. Työsopimuksen tyypillä ei ole merkitystä tässä tapauksessa, mutta käytännössä se tarkoittaa sitä, että työttömillä ei ole oikeutta äitiyslomaan. Oikeus äitiyslomaan ei koske myös palkattomalla lomalla olevia työntekijöitä eikä työntekijöitä, joiden lapsi syntyi vanhempainlomalla..

Työntekijän äitiysloma alkaa lapsen syntymäpäivänä.

Äitiysloma on saatavilla myös työntekijöille, jotka ovat päättäneet adoptoida lapsen, jos lapsi:

  • on alle 7-vuotias;
  • alle 10-vuotiaat (erityistilanteissa).

Äitiysloma myönnetään työntekijöille tietyssä määrin riippuen yhdessä syntymässä syntyneiden tai kerralla adoptoitujen lasten määrästä.

Syntyneiden lasten määrä syntymää kohti

Sopiva määrä äitiyslomaa

1

20 viikkoa

2

31 viikkoa

3

33 viikkoa

4

35 viikkoa

5 ja enemmän

37 viikkoa

Yleensä raskaana olevat työntekijät ovat sairauslomalla ennen syntymää, mutta jos heillä ei ole oikeutta sairauslomaan, heillä on mahdollisuus käyttää 6 viikkoa määritetystä äitiyslomasta ennen odotettua toimituspäivää. Jos he eivät päätä aloittaa äitiyslomaa ennen synnytystä, loma alkaa syntymäpäivänä..

Äitiysloma ei ole vain oikeus vaan myös velvollisuus

Kuten jo mainittiin, äitiysloman perusmäärä on 20 viikkoa. Työntekijän on käytettävä vähintään 14 viikkoa hänelle kuuluvasta äitiyslomasta. Tämän ajanjakson jälkeen hän voi luopua lapsen isän oikeudesta vapaapäiviin.

Työlain 180 artikla
"§ 4. Naispuolisella työntekijällä on oikeus erota tämän loman jäljellä olevasta osasta ja palata töihin, kun hän on käyttänyt vähintään 14 viikon äitiyslomaa synnytyksen jälkeen:

1) loppuosa äitiyslomasta käyttää lasta kasvava työntekijä-isä;

2) äitiysloman päättymiseen jäljellä olevan ajanjakson ajan lapsen henkilökohtaista hoitoa hoitaa vakuutettu - lapsen isä, joka tämän hoidon suorittamiseksi on lopettanut ansiotyönsä. " Katso myös

  • Hakemus vuotuisesta äitiyslomasta - sen jättäminen määräajan jälkeen
  • Äitiysloma ja siihen liittyvät ehdot
  • Oikeus korvata äitiysavustusta vanhempainlomalta luopumisen jälkeen

Onko mahdollista työskennellä äitiyden parissa??

Äitiysloman tarkoituksena on taata työntekijöille mahdollisuus hoitaa vastasyntyneitä lapsia, mutta monet vanhemmat kysyvät itseltään hyvin tärkeän kysymyksen - onko mahdollista työskennellä äitiyslomalla??

Työntekijän äitiysloman ajanjakso on aika, jolloin työntekijä saavuttaa pienemmät ansiot, mikä käytännössä on ZUS: n maksama korvaus. Useamman kuin yhden työntekijän osalta tulojen lasku voi olla erittäin vakava, kun taas toisen perheenjäsenen ylläpitokustannukset tulisi lisätä kuluihin. Tällaisessa tilanteessa vanhemmat alkavat usein ajatella mahdollisuutta "ansaita ylimääräistä rahaa" äitiysloman aikana.

Laissa määrätään nimenomaisesti, että ylimääräisen äitiysloman (vanhempainloman) aikana työntekijällä on oikeus ansaita ylimääräistä rahaa. Perusulottuvuuden yhteydessä käytännesäännöt eivät kuitenkaan täsmennä, onko tällainen mahdollisuus olemassa.

Käytännössä se osoittautuu kuitenkin hyvin realistiseksi tietyissä olosuhteissa.

Työsopimus

Työntekijällä, jolla oli ennen lapsen syntymää oikeus työsuhteesta johtuvaan vakuutukseen, on oikeus työskennellä työnantajan kanssa työsuhteen nojalla, mutta vasta 20 viikon äitiysloman jälkeen. Työskentely samassa yrityksessä on mahdollista vanhempainloman aikana.

Kokopäiväinen työ vanhempainloman aikana on rajoitettu enintään 1/2 kokopäiväiseen työhön, ja siitä saadut tulot johtavat äitiysavustuksen suhteelliseen alentamiseen.

Tilanne on kuitenkin erilainen, kun naispuolinen työntekijä haluaa työskennellä kokopäiväisesti äitiysloman aikana, mutta toisen työnantajan kanssa. Tässä tapauksessa ei ole rajoituksia - työntekijä voi työskennellä kokopäiväisesti, eikä häntä vähennetä äitiysavustuksen vuoksi..

Siviililaki

Laki ei kiellä työntekijää, joka on äitiyslomalla siviilioikeudellisten sopimusten nojalla. Jopa vastasyntyneellä työntekijällä on oikeus allekirjoittaa esimerkiksi toimeksianto tai erityinen työsopimus sekä työnantajansa että muun tahon kanssa. Tällä tilillä saadut palkkiot eivät millään tavalla vaikuta työntekijän saaman äitiysetuuden määrään.

Oma yritys

Äitiysavustuksella olevalla työntekijällä on myös mahdollisuus hoitaa omaa liiketoimintaansa ja yhdistää siten työ lastenhoitoon. Tämä ratkaisu takaa yrittäjänä toimiville äideille oikeuden saada koko äitiyslisä, koska yrityksen hoitaminen ei ole syytä keskeyttää tai vähentää kyseisen etuuden maksamista. Yrittäjä ei tietenkään ole vapautettu vero- ja vakuutusvelvoitteista.

Aikana, jolloin äitiysloma yhdistetään oman yrityksen hoitamiseen, naisyrittäjä on velvollinen maksamaan - liiketoiminnasta - vain sairausvakuutusmaksun ZUS: lle. Poikkeuksena on, että äitiysavustus tasataan vanhempainetuuden määrään.

Lisän päättymisen jälkeen, ts. Äitiysloman päättymisen jälkeen, nainen voi palata kokopäiväiseen työhön tai erota siitä ja aloittaa oman yrityksen kehittämisen.

Yritetään vastata kysymykseen, onko mahdollista työskennellä äitiyden parissa, joitakin epäilyjä johtuu selkeiden säännösten puuttumisesta. Käytäntö osoittaa kuitenkin, että on olemassa ratkaisuja, joiden avulla voit ansaita ylimääräistä rahaa äitiyslomalla. Suosittelemme: Perustelut poissaoloista

Suositeltava
Jätä Kommentti