Tärkein » sisätilat » Katkaiseeko sairasloma koulutusloman?

Katkaiseeko sairasloma koulutusloman?

 sisätilat  :  Katkaiseeko sairasloma koulutusloman?

Työntekijän tiedon tai taitojen hankkiminen tai täydentäminen - työnantajan aloitteesta tai hänen suostumuksellaan - tarkoittaa ammatillisen pätevyyden parantamista. Sekä työnantaja että työntekijä voivat ehdottaa niiden jatkamista. Jos työntekijä tekee tämän, tarvitaan työnantajan suostumus. Työntekijällä on oikeus nostaa pätevyyttä koulutusloma.

Koulutusloma

Työsäännöstön 103 artikla luetellaan työntekijän oikeudet, jotka nostavat ammattipätevyyttään. Tämän säännöksen mukaan työntekijälle voidaan myöntää koulutusloma ja vapautus koko työpäivästä tai sen osasta. Työsäännöstön 103 artiklan 1 kohta
Ammatillista pätevyyttä nostavan työntekijän valtuudet.
§ 1. Ammatillisen pätevyyden nostamisella tarkoitetaan työntekijän tiedon ja taitojen hankkimista tai täydentämistä työnantajan aloitteesta tai hänen suostumuksellaan..
§ 2. Työntekijällä, jolla on ammattipätevyys, on oikeus:
1. koulutusloma;
2. vapauttaminen koko työpäivästä tai sen osasta ajaksi, joka tarvitaan ajoissa pakollisiin luokkiin, ja niiden ajaksi.
3 §. Työntekijällä on oikeus palkkaan koko koulupäivän tai osan siitä koulutusloman ajasta ja irtisanomisajasta. Koulutusloman hyödyntämiseksi työntekijän ei tarvitse täyttää lisäehtoja, kuten esimerkiksi riittävän pitkäaikaista palvelua tietyn työnantajan palveluksessa. Koulutusloma on käytettävissä:

  • 6 päivää - työntekijälle, joka suorittaa ylimääräisiä tenttejä tai ylioppilastutkinnon tai vahvistaa ammatillisen pätevyyden;
  • 21 päivää viimeisen opintovuoden aikana - diplomityön valmisteluun sekä tutkintotutkinnon valmisteluun ja suorittamiseen.

Katso myös

  • Milloin työnantajan tulisi maksaa lomapalkka?
  • Lomaraha - onko se mahdollista?
  • Loman loppu - miten palata töihin ja älä mene hulluksi?
Tärkeää on, että koulutusloma myönnetään päivinä, jotka ovat työntekijän työaikaa työntekijälle voimassa olevan aikataulun mukaisesti. Työntekijä pidättää oikeuden palkkaan koko koulupäivän tai irtisanomisajanjakson ajan. Olla käyttämätön koulutusloma työntekijä ei kuitenkaan saa vastaavaa.

Ammatillisen pätevyyden parantumisen takia työnantajat tekevät usein koulutussopimuksen, joka koskee molempien työsuhteen osapuolten keskinäisiä oikeuksia ja velvollisuuksia. Ne voivat sisältää muun muassa säännökset, jotka koskevat pitempää koulutuslomaa kuin mitä työlaissa on ilmoitettu, tai työntekijän kokeen epäonnistumisen seurauksia.

Koulutuslomaa ei myönnetä työntekijälle, joka ei ole pyytänyt työnantajalta suostumusta ammattipätevyyden parantamiseen, mutta on hakenut esimerkiksi koululomaa valmistumistenttiin.

Työntekijän sairaus

Todiste työntekijän työkyvyttömyydestä sairauden takia on lääkärintodistus. Sen avulla voidaan vahvistaa työntekijän oikeus sairauteen, sairaalassa tai muussa hoitolaitoksessa oleskeluun liittyviin etuuksiin. Kun työntekijällä ei ole lääkärintodistusta, hänen poissaoloa työstä ei voida puolustella eikä sairauspäivärahan tai -korvauksen maksamiseen ole mitään syytä. Toisaalta työntekijällä, joka on työkyvytön ja saanut sairausloman, on oikeus sairauspäivärahaan, jonka maksavat:

  • 33 päivää tai
  • 14 päivää 50-vuotiaille ja sitä vanhemmille.

Työkyvyttömyyspäivästä 34. tai 15. päivästä alkaen ZUS maksaa sairauspäivärahaa. Yli 20 työntekijää työllistävissä yrityksissä työnantaja maksaa kuitenkin myös tämän etuuden.

Keskeyttääkö sairaus lomaloman??

Jos työntekijä on lomalla ja sairastuu, loma on keskeytettävä ja sairauspäiväraha tai sairauspäiväraha maksettava sairausjakson aikana. Käyttämättömät lomapäivät palautetaan loma-altaalle, jonka työntekijä voi ottaa toisena päivänä. Työlain 166 artikla
Käyttöloman käyttämättömän osan myöntäminen.
Osa käyttämättömästä lomasta johtuu:
1. väliaikainen työkyvyttömyys sairauden takia,
2. eristäminen tartuntataudin takia,
3. sotaharjoitusten tai sotilaskoulutuksen loppuun saattaminen tai alueellisen asepalveluksen suorittaminen vuorotteluna enintään kolmen kuukauden ajan,
4. äitiysloma
- työnantaja on velvollinen toimittamaan sen myöhemmin.

Edellä mainitut tapaukset ovat ainoat, jotka keskeyttävät lomaloman ja asettavat työnantajalle velvollisuuden myöntää se myöhemmin.

Sairaus- ja koulutusloma

Mitä tulee koulutusloma, Työsäännöstössä ei ole säännöksiä, joissa määriteltäisiin selvästi, miten työntekijän sairaus vaikuttaa häneen. On kuitenkin oletettava, että sairausjakson aikana työntekijä ei pysty suorittamaan tenttejä tai valmistautumaan niiden suorittamiseen. Siksi useimmat työnantajat tunnustavat, että kun koulutuslomalla oleva työntekijä sairastuu, hänen lomansa keskeytetään ja he maksavat sairauspäivärahaa tai korvausta sairausajasta. Toisaalta työntekijä voi kerätä käyttämättömiä päiviä koulutuslomaa toisinaan.

Esimerkki 1.

Jan allekirjoitti syyskuussa 2019 työnantajan kanssa sopimuksen ammattipätevyyden parantamisesta. Kesäkuussa 2020 sairauden vuoksi hän ei suorittanut tenttiä eikä ottanut harjoittelulomaa. Syyskuussa 2020 hän suorittaa tentin uudelleen. Työnantaja voi hänen pyynnöstään myöntää tähän tarkoitukseen 6 päivän koulutusloman.

Jos työntekijä ei näy tentissä sairauden takia - mikä puolestaan ​​johtaa siihen, että hän ei läpäise sitä - sillä voi olla tiettyjä seurauksia. Tällaisessa tilanteessa on sopivinta säätää ammattipätevyyden parantamista koskevassa sopimuksessa, että työnantaja voi irtisanoa sopimuksen esimerkiksi toistamalla vuoden tai lukukauden opintoja tai jos tentti epäonnistuu työntekijä. Tämän ansiosta hänen ei tarvitse myöntää koulutuslomaa työntekijälle, joka suorittaa saman kokeen toisen kerran.

Esimerkki 2.

Herra Adam allekirjoitti työnantajan kanssa ammatillisen pätevyyden parantamisesta sopimuksen, jossa työnantaja määräsi, että jos tentti ei läpäisty ajoissa, koulutussopimus irtisanotaan. Heinäkuussa sairauden takia työntekijä ei suorittanut tenttiä, minkä vuoksi hänen koulutussopimus irtisanottiin ja työnantajan ei tarvitse myöntää hänelle koulutuslomaa.

Yhteenveto - koulutusloma

Ammatillista pätevyyttä nostava työntekijä voi ottaa koulutusloman tietyissä tilanteissa. Tämä loma myönnetään vain, jos työnantaja suostuu työntekijän koulutukseen. Tämä suostumus ilmaistaan ​​usein tekemällä koulutussopimus, johon voidaan tehdä lisää merkintöjä esimerkiksi työntekijän sairauteen tenttipäivänä. Suosittelemme: Oikeus terveydenhuoltoon Kansallisesta terveyskassasta - siitä hetkestä, kun se on määrä uudessa työpaikassa?

Suositeltava
Jätä Kommentti