Tärkein » suojelus » Työntekijän lähettäminen työhön - milloin se on mahdollista?

Työntekijän lähettäminen työhön - milloin se on mahdollista?

 suojelus  : Työntekijän lähettäminen työhön - milloin se on mahdollista?

Sopimuksessa minulla on työpaikka yrityksen pääkonttorissa. Työntekijöiden puutteen vuoksi yhdessä kaupoissa työnantaja haluaa delegoida minut kaupunkiin, joka sijaitsee 100 km: n päässä. Täytyykö minun suorittaa tällainen virallinen määräys? Onko työntekijän lähettäminen laillista, vaikka hän ei suostu siihen?

Radoslaw, Świebodzin

Työlaki 42 §: n 4 momentin mukaan työnantaja voi delegoida työntekijä tehdä väliaikaisesti muuta kuin sopimuksessa määriteltyä työtä. Tällaisen tapahtuman tulisi kuitenkin sanella työnantajan erityistarpeet.

Työnantaja ei saa lähettää työntekijää tekemään muuta työtä yli kolme kuukautta kalenterivuodessa. Nämä 3 kuukautta voidaan tietysti jakaa osiin.

Tärkeää on, että alainen voidaan delegoida pätevyyttä ja pätevyyttä vastaavaan työhön. Jos lähettämällä työntekijän tapahtui työsäännösten mukaisissa olosuhteissa eikä palkkoja ole alennettu, työntekijän tulisi pääsääntöisesti suorittaa virallinen määräys. Kieltäytyminen antaa työnantajalle oikeuden irtisanoa työsopimus.

Jos lähettämällä työntekijän on määräysten vastainen, työntekijän ei tarvitse suostua niihin (työlain 42 § 4). Tällöin häntä ei voida irtisanoa kurinpidollisesti työlain 52 §: n 1 momentin 1 kohdan nojalla, koska tämä ei merkitse kyseisen henkilön vakavaa työntekijän perustehtävien rikkomista. Vahvistuksen löytyy muun muassa korkeimman oikeuden 18. marraskuuta 1999 antamassa tuomiossa (I PKN 370/99). 

Suosittelemme: Työntekijän työn hylkääminen - mitä siihen liittyy?

Suositeltava
Jätä Kommentti