Tärkein » sisätilat » Täysi loma - mistä ja kenelle?

Täysi loma - mistä ja kenelle?

 sisätilat  :  Täysi loma - mistä ja kenelle?

Työsäännösten mukaan täysi loma on 26 päivää vuodessa. Loman pituus riippuu kuitenkin monista tekijöistä - lähinnä palveluksen pituudesta ja koulutuksesta. Häneen vaikuttaa myös kokopäiväisen työn muoto. Työsuhteen perusteella palkatulla henkilöllä on oikeus vuotuiseen, keskeytymättömään ja palkalliseen lomaan. Loman määritelmä viittaa vapaaseen työn suorittamisesta työnantajalle.

Työntekijän vuosiloman ulottuvuus

Jokaisella työsopimuksen perusteella työskentelevällä on oikeus ja lakisääteinen velvoite käyttää hänelle kuuluvaa lomalomaa. 

 Työlaki 152 §: n 2 momentti "Työntekijä ei voi luopua oikeudesta lähteä ".

Vuosiloman määrä määrittää tietyn henkilön lomaoikeuden määrän. Kuinka paljon aikaa työntekijällä on, riippuu monista näkökohdista. Tärkein vuosiloman pituuden määrittelevä tekijä on sekä edellisen että nykyisen työnantajan kanssa tehtyjen työsopimusten perusteella tehtyjen vuosien määrä. Henkilöille, joilla on enintään 10 vuoden työkokemus - lomaloman pituus on 20 päivää. Työntekijöille, joilla on yli 10 vuoden kokemus - 26 päivää.

154 §, § 1. "Loman pituus on:
20 päivää - jos työntekijä on ollut työsuhteessa alle 10 vuotta
26 päivää - jos työntekijä on työskennellyt vähintään 10 vuotta ".

Kenellä on oikeus täydelliseen lomaan?

Jos työntekijä dokumentoi kymmenvuotisen työsuhteen, esimerkiksi toimittamalla entisille työnantajille hankitut työtodistukset työnantajalle, hänellä on oikeus täyspäiväiseen, 26 päivän lomalle. Kymmenvuotiskauteen sisältyy myös koulutus. Työntekijä, joka: Katso myös

  • Työntekijöiden lepoajat - mikä on heidän koko?
  • Lahjoitus koronaviruksen torjumiseksi - miten asettua?

  • valmistuneen peruskoulun tai muun vastaavan ammattikoulun, työaika lasketaan enintään kolme vuotta;

  • valmistunut ammatillisesta lukiosta - sisältyy 5 vuoden työkokemukseen;

  • valmistunut lukiosta - mukana on 4 vuoden työkokemus;

  • valmistunut lukion jälkeen, mukana on 6 vuoden työkokemus;

  • valmistunut yliopistosta - mukaan luetaan 8 vuotta edellyttäen, että työntekijä opiskeli eikä työskennellyt tuolloin.

Jos työntekijä on koulutettu työsuhteen aikana, joko työsuhde tai opiskelujakso on sisällytettävä palvelukseen. Täysi vapaus johtuu tässä tapauksessa oikeudesta sisällyttää työntekijälle edullisempi ajanjakso.

 Lomaa määritettäessä opintojaksoja ei lasketa yhteen

On syytä muistaa, että loman kokoon vaikuttavat myös merkittävästi:

  • ajanjakso, jona työttömät, jotka on lähetetty koulutukseen tai jotka harjoittavat työharjoittelua tai ammatillista valmistelua työpaikalla, saavat avustuksen ja stipendin;

  • työsuhde ulkomailla ulkomaisten työnantajien kanssa;

  • perusasepalvelus;

  • ajanjakso, jolta työntekijälle maksettiin korvausta työnantajan virheellisen työsuhteen päättymisen vuoksi;

  • palkatonta lomaa, joka työntekijälle on myönnetty ammattiyhdistystehtävän suorittamiseksi työpaikan ulkopuolella valinnalla;

  • palkattoman loman ajan varajäsenen tai senaattorin toimikauden ajaksi.

 Esimerkki 1.

Maisteriopintojensa jälkeen Aleksandra alkoi työskennellä yrityksen "ABC - kattavat koulutuspalvelut" kanssa toimeksiannon perusteella. Tämän sopimuksen mukainen yhteistyö kesti kaksi vuotta. Sitten Aleksandra allekirjoitti määräaikaisen työsopimuksen yrityksen kanssa. Hänellä on oikeus 20 päivään.

Toimeksiannon mukainen työsuhde ei sisälly lomalomaan

Esimerkki 2.

Antoni Kowalski valmistui ammattikoulusta 30. kesäkuuta 2014, minkä ansiosta hänen työkokemuksensa oli automaattisesti viisi vuotta. Hän aloitti 15. helmikuuta 2015 kokopäiväisen työsuhteen. 14. helmikuuta 2020 Antonilla on oikeus 26 päivän lomaan.

Täysi loma - oikeus täydelliseen maksuun

Työntekijälle, joka on saanut oikeuden täyteen 26 päivän lomaan tiettynä kalenterivuonna, olisi myönnettävä lisäloma. Näin on silloin, kun työntekijä on ylittänyt kymmenen vuoden lomakauden kalenterivuoden aikana. Lisäloman kesto on 6 päivää kokopäiväisessä työsuhteessa.  

Kokopäiväinen loma verrattuna osa-aikaan

Edellä kuvatussa tilanteessa, kun työntekijä saa tiettynä kalenterivuonna oikeuden lisääntyneeseen lomamäärään mutta työskentelee osa-aikaisesti, ylimääräisten lomapäivien määrä tulisi laskea suhteessa työaikaan. Joten, jos kyseessä on puoliaikainen työ, loman perusmäärä on 10 päivää, ja puolitöissä työskentelevien ihmisten perusmäärä on 15 päivää. Kokopäiväisen työssäkäyvien henkilöiden täyden loman osalta se on kuitenkin 13 päivää ja kokopäiväisen työsuhteen ollessa 20 vapaapäivää..

Lisäloman myöntämistä koskevat säännöt

Jos työntekijä on tiettynä kalenterivuonna hankkinut oikeuden täydentävään lomaan, loman saamisen hetki on alempaan lomaan oikeuttavan kauden viimeinen päivä ja se tulisi myöntää kalenterivuonna, jona työntekijä saivat oikeuden siihen. Jos on tilanne, että työntekijä saa oikeuden korotettuun lomaan kalenterivuoden lopussa eikä sitä ole mahdollista käyttää, loma tulisi myöntää seuraavan kalenterivuoden kolmannen vuosineljänneksen loppuun mennessä. Tällöin se on myöhässä oleva loma, ja sen tulisi sen vuoksi edeltää kuluvan vuoden lomaa. On myös muistettava, että työntekijän on ennen lisäloman myöntämistä käytettävä perusvapaarajaa, kuten työlainsäädännön art. 158.

Esimerkki 3.

1. tammikuuta 2020 työntekijälle Krystian Jankowskille määrättiin 20 päivän lomaloma. 20. toukokuuta 2020 työntekijä tunnustetaan kymmenen vuoden palvelukseksi. Siksi työnantajan on 19. toukokuuta veloitettava Krystianilta 6 päivän lisäloma.

Työnantajalla on mahdollisuus myöntää työntekijälle ylimääräinen 6 päivän loma ennen kuin työntekijällä on oikeus niihin. Tämä johtuu periaatteesta, jonka mukaan työnantaja voi aina toimia työntekijän hyväksi, mutta ei saa rikkoa laeissa ja säädöksissä kuvattuja sääntöjä..

Täysloma on riittävän ikäisen työntekijän oikeus. Lomavapauden pituus riippuu muun muassa työntekijän hankkima koulutus, työsopimuksen perusteella tehdyt vuodet sekä tietyn henkilön työaika. Lomien hallitsemiseksi sinun tulee lukea keskusteltu aihe huolellisesti, jotta vältetään perusviat, jotka voivat aiheuttaa taloudellisia menetyksiä sekä työnantajalle että työntekijälle.

Suosittelemme: Ovatko työsuhteen muuttavan työntekijän oikeudet lailla säänneltyjä??

Suositeltava
Jätä Kommentti