Tärkein » suojelus » Murrosikäinen vain vanhempien suostumuksella?

Murrosikäinen vain vanhempien suostumuksella?

 suojelus  :  Murrosikäinen vain vanhempien suostumuksella?

Joissakin tapauksissa työn aloittaminen voi liittyä tarpeeseen hankkia asianomaisten ihmisten suostumus - näin on esimerkiksi nuorten työntekijöiden kohdalla. Työlaki osoittaa selvästi, missä olosuhteissa alaikäisen tulisi pyytää vanhemmiltaan lupaa työskennellä tietyssä yrityksessä. Tarkista jos nuorisotyö tulisi tapahtua vain hänen vanhempiensa suostumuksella?

Teini-ikäinen nuoriso

Työntekijä voi olla aikuinen - tämä on nimenomaisesti mainittu Art. 22 Työlain 22 §. Toisaalta nykyinen lainsäädäntö sallii joissakin tapauksissa paljon nuorempien ihmisten työllistämisen, vaikka on huomattava, että tämä tapahtuu erityisolosuhteissa. Tällaisia ​​työntekijöitä kutsutaan nuoriksi.

Nuoren käsite määritellään Puolan lainsäädännössä eri tavalla. Art. Työsäännöstön 190 §: n 1 momentissa tarkoitetaan tässä säännöstössä tarkoitettua nuorta henkilöä, joka on 15-vuotias eikä yli 18-vuotias.

Alle 15-vuotiaita ei pääsääntöisesti voida käyttää työntekijöinä. Tästä säännöstä on kuitenkin muutama poikkeus:

  • henkilö, joka on suorittanut kahdeksanvuotisen peruskoulun ja on alle 15-vuotias, voidaan ottaa palvelukseen nuorille määritellyin ehdoin kalenterivuonna, jona he täyttävät 15 vuotta, tai ammatilliseen koulutukseen ammatillisen koulutuksen muodossa;
  • henkilö, joka ei ole suorittanut kahdeksanvuotista peruskoulua eikä ole suorittanut 15-vuotiaita, voidaan työllistää nuorille määritellyin ehdoin ammatilliseen valmisteluun tiettyyn työhön tarkoitetun koulutuksen muodossa.

Työlain 191 §: n 1 momentti
Työssä voi olla vain alaikäisiä, jotka
- olet suorittanut vähintään kahdeksanvuotisen peruskoulun;
- toimitettava lääkärintodistus siitä, että tietyn tyyppinen työ ei vaaranna heidän terveyttään. Katso myös

  • Nuori työntekijä - kaikki mitä sinun tarvitsee tietää
  • Aikuinen murrosikä - mitkä ovat hänen oikeudet?
  • Opiskelu ja työ - onko tämä yhdistelmä mahdollista??

Nuorisotyö ja vanhempien suostumus

Nuorten työllistyminen tapahtuu erityisolosuhteissa - tämän asetuksen tarkoituksena on suojella tällaisen henkilön terveyttä ja antaa hänelle mahdollisuus jatkaa koulutustaan. Meidän on myös muistettava, että alaikäisellä ei ole täydellistä oikeuskelpoisuutta ja että hän on vanhempien valvonnassa tai nimettyjen laillisten huoltajien alaisuudessa 18-vuotiaana. Kaikki tämä tarkoittaa, että nuoren työllistyminen perustuu erityisiin työsäännösten säännöksiin.

Alle 15-vuotias nuori, joka haluaa ryhtyä työsuhteeseen työsopimuksen nojalla, voi tehdä sen vain lakisääteisten edustajiensa suostumuksella (edellyttäen kuitenkin, että työlainsäädäntö antaa tällaiselle henkilölle mahdollisuuden työsuhteen aloittamiseen) ). 

Jos nuori ei ole suorittanut 8-vuotista peruskoulua, vaaditaan myös kyseisen oppilaitoksen rehtorin lisälupa.

Kuinka suostua nuoren työhön?

Kun nuoren tekemä työsopimus edellyttää hänen lakisääteisten edustajiensa suostumusta, lupa on myönnettävä kirjallisesti.

Sen tulisi sisältää seuraavat tiedot:

  • työn alkaavan alaikäisen tiedot - etunimi, sukunimi, osoite ja PESEL-numero;
  • alaikäisen vanhempien / laillisten huoltajien tiedot - nimet, sukunimet, osoite, yhteyshenkilön puhelinnumero sekä henkilötodistuksen (passi tai henkilökortti) tyyppi ja numero;
  • kaava - suostun lapseni / osastoni työhön

    .;

  • tarkat tiedot työpaikasta, johon nuoren tulee työllistää;
  • alaikäisen laillisen edustajan / edustajien allekirjoitus / allekirjoitukset.

Kuka suostuu alaikäisen työhön?

Perusongelma nuorten suostumuksen ilmaisemisessa palkkatyöhön on se, kumpi vanhemmista on oikeutettu antamaan asianmukainen ilmoitus. Jos molemmilla on vanhempainvastuu, suostumus on annettava yhdessä. Art. Perhe- ja huoltajuussäännöstön 97 §: n 2 momentissa vanhemmat päättävät yhdessä lapsen tärkeistä asioista, jos heidän välillä ei ole sopimusta, holhoustuomioistuin päättää.

Vastaavasti laillisten huoltajien ilmaiseman suostumuksen tapauksessa - jos heitä on kaksi, jokaisen on annettava asianmukainen ilmoitus.

Vanhemman auktoriteetin puuttuminen tai sen käytön rajoittaminen yhden vanhemman suhteen tarkoittaa tietysti sitä, että vain yksi vanhemmista suostuu työskentelemään - se, jolla on täysi valta lapseen.

Artiklan säännös Työlaki 3045, jonka mukaan alle 16-vuotiaan lapsen työn tai muun ansiotoiminnan suorittaminen on sallittua vain kulttuuri-, taide-, urheilu- tai mainostoimintaa harjoittavan yksikön eduksi ja vaatii työntekijän etukäteen antaman suostumuksen lapsen laillinen edustaja tai huoltaja sekä toimivaltaisen työsuojelutarkastajan luvat.

Toimivaltainen työsuojelutarkastaja myöntää luvan tässä säännöksessä tarkoitetun yksikön pyynnöstä, edellyttäen kuitenkin, että lapsen työ ei ole uhka hänen elämälle, terveydelle ja psykofysikaaliselle kehitykselle eikä vaaranna hänen noudattamistaan ​​työehtosopimuksessa. kouluvelvollisuus..

Nuoren työ siviilioikeudellisen sopimuksen perusteella

Edellyttääkö nuoren työ toimeksiannon tai tietyn tehtävän nojalla myös hänen lakisääteisten edustajiensa suostumusta? On käynyt ilmi, että se on. Siviililakisopimuksen tekeminen alaikäisen kanssa on laillisesti sallittua, jos hänen vanhempansa tai lailliset huoltajansa tietävät siitä..

Tässä tapauksessa suostumusta ei tarvitse ilmoittaa kirjallisesti, se voidaan tehdä myös suullisesti. Lupa siviilioikeudellisen sopimuksen tekoon tarvitaan, kun alaikäinen on 13-vuotias tai vanhempi. Nuorempien lasten suhteen tietysti vain vanhemmat tai lailliset huoltajat päättävät täysin työstään (alle 13-vuotiaat lapset eivät voi tehdä sopimuksia lainkaan).

On syytä muistaa, että alaikäisen työ toimeksiannon tai erityistehtäväsopimuksen perusteella ei ole rajoitettu tosiasiallisesti suoritettujen toimintojen tuntimäärällä. Toisin kuin työsopimus, alaikäinen voi tarjota palvelujaan periaatteessa minkä tahansa tuntimäärän.

Nuorisotyö ja vanhempien suostumuksen puuttuminen

Vaaditun vanhempien suostumuksen puuttuminen tarkoittaa, että allekirjoitetulla sopimuksella ei ole oikeusvaikutuksia - jos alaikäinen ryhtyy työhön tässä tapauksessa, hän tekee sen laittomasti.

Kaikki nuoret eivät kuitenkaan tarvitse vanhempiensa tai laillisten huoltajiensa suostumusta työn aloittamiseen. Kuten Art. Työsäännöstön 22 §: n 3 momentin mukaan rajoitetusti oikeustoimikelpoinen henkilö voi solmia työsuhteen ja suorittaa tähän suhteeseen liittyviä oikeudellisia toimia ilman lakisääteisen edustajan suostumusta. Jos työsuhde on kuitenkin vastoin kyseisen henkilön etua, laillinen edustaja voi irtisanoa työsuhteen holhoustuomioistuimen suostumuksella.

Nuorella on rajoitettu oikeuskelpoisuus 13-vuotiaana - se kestää täysi-ikäisyyteen saakka. Tässä tapauksessa lakisääteisten edustajien suostumus työn suorittamiseen vaaditaan vain, jos nuori on alle 15-vuotias. Ministerineuvoston 28. toukokuuta 1996 annetun asetuksen nuorten ammatillisesta koulutuksesta ja heidän palkkatasostaan ​​19 §
Oppisopimuskoulutuksen aikana młodocialainen on oikeutettu palkkaan, joka lasketaan prosentteina edellisen vuosineljänneksen kansantalouden keskimääräisestä kuukausipalkasta seuraavan kuukauden ensimmäisestä päivästä sen jälkeen, kun tilastotoimiston pääjohtaja ilmoitti Puolan tasavallan virallinen lehti "Monitor Polski".
Palkkojen prosenttiosuus on:
- ensimmäisen koulutusvuoden aikana - vähintään 5%;
- toisena kouluvuonna - vähintään 6%;
- kolmannella koulutusvuodella - vähintään 7%. Suosittelemme: Milloin sinun pitäisi viettää kahden viikon lomasi?

Suositeltava
Jätä Kommentti