Tärkein » sisätilat » Palkaton loma - milloin voin ottaa sen?

Palkaton loma - milloin voin ottaa sen?

 sisätilat  :  Palkaton loma - milloin voin ottaa sen?

Palkaton loma kuvataan Art. Työlain 174 ja 174.1 kohta. Sitä pidetään työsuhteen keskeyttämisen ajanjaksona. Mitä se tarkoittaa? Vaikka työntekijä on palkattomalla lomalla, hän ei saa palkkaa. Siksi hän on vapautettu työn suorittamisesta työnantajan palveluksessa. Samanaikaisesti työnantaja ei maksa tältä ajalta sosiaaliturvamaksuja työntekijästä, mukaan lukien sairausvakuutus, mikä tarkoittaa, että työntekijä menettää oikeuden sairausetuuksiin (esim. Sairaus- tai äitiysetuuksiin) palkatonta lomaa käytettäessä..

Palkattoman loman aika ei sisälly työntekijän palveluskauteen. [Ilmoitus-tiedot]

Palkaton loma työntekijän pyynnöstä

Palkaton loma myönnetään pääsääntöisesti työntekijän kirjallisesta pyynnöstä. Työnantajan ei pitäisi lähettää sitä hänelle. On huomattava, että työntekijän tällaista lomaa koskevaa pyyntöä ei tarvitse perustella. Työnantajalla on oikeus kieltäytyä myöntämästä palkatonta lomaa, ja mikä tärkeintä, hänen ei tarvitse perustella päätöstään. Katso myös

  • Lähde lapsen adoptoivalle työntekijälle
  • Lomaraha - onko se mahdollista?

Palkattoman loman kesto

Määräyksissä ei mainita määräaikaa, jolle työntekijälle voidaan myöntää palkatonta lomaa. Siksi se voi kestää useista päivistä jopa useisiin vuosiin. Käytännössä palkatonta lomaa myönnetään kuitenkin useimmiten muutamasta päivästä 3 kuukauteen. Kun pidetään palkatonta lomaa pidempään, osapuolet pidättävät useimmiten oikeuden keskeyttää loma tärkeistä syistä sekä työntekijälle että työnantajalle.

Palkaton loma toisen työnantajan työn ajaksi

On olemassa erityinen palkaton loma. Työnantaja myöntää työntekijälle palkattoman loman toisen työnantajan ajaksi. Tässä tapauksessa päinvastoin. Työnantaja antaa työntekijän kirjallisella suostumuksella hänelle palkattoman loman toisen työnantajan ajaksi; poikkeuksellisesti palkaton loma sisältyy myös palvelusuhteeseen loman myöntävän työnantajan kanssa.

Palaa töihin palkattoman loman jälkeen

Palkattoman loman päättymisen jälkeen työntekijällä on oikeus palata töihin. Työnantaja ei voi kieltää tätä työntekijältä. Jos työntekijä ei kuitenkaan ilmoita työpaikalla loman jälkeen, työnantajalla on oikeus irtisanoa sopimus ilman erillistä ilmoitusta työntekijän syystä.

Palkaton loma ja ZUS-edut

Palkaton loma on tauko työn suorittamisessa, työntekijä ei täytä velvollisuutta työskennellä loman aikana. Lomalla oleminen vaikuttaa myös työntekijän sairausetuuksien saamiseen.

[alert-info] "Art. 12 sekuntia Sairaus- ja äitiystapauksissa maksettavista sosiaalivakuutuksista maksettavan lain 2 kohdan 1 alakohta, jos työntekijä on työkyvytön palkattoman loman aikana, työntekijällä ei ole oikeutta sairauspäivärahaan ".

Siksi palkatonta lomaa käyttävä työntekijä ei saa sairauspäivärahaa, mukaan lukien korvausta:

  • huolehtiva,
  • äitiys,
  • korvaava,
  • kuntoutusetu.

Esimerkki 1.

Tomasz jätti hakemuksen ja meni palkattomalle lomalle 1. elokuuta 2020 - 31. elokuuta 2020. Tänä aikana työntekijä sairastui eikä kyennyt työskentelemään 16.-28.8. Siksi tämä työntekijä ei saa sairauspäivärahaa, koska hänen sairauspoissaolonsa tapahtui palkattoman loman aikana.

Korvaus palkattoman loman jälkeen 

Voi tapahtua, että työntekijä sairastui palkattoman loman aikana ja hänen sairauspoissaolonsa jatkuu myös palkattoman loman päättymisen jälkeen. Mitä sitten? Tässä tapauksessa, jos sairaudesta, hoidosta tai äitiydestä johtuva työkyvyttömyys ilmenee palkattoman loman aikana ja jatkuu loman päättymisen jälkeen, työntekijällä on oikeus etuuksiin ja sairauspäivärahaan, mutta vain jaksoksi. työkyvyttömyys loman jälkeen.

Esimerkki 2.

Herra Arkadiusz on palkattomalla lomalla, jota hän haki 1. heinäkuuta - 31. heinäkuuta. Palkattomalla lomalla ollessaan hän sairastui ja hänen poissaolonsa jatkuu jatkuvasti 15. heinäkuuta - 12. elokuuta. Tänä kalenterivuonna työntekijä on käyttänyt jo 30 sairauspäivärahaa. Työntekijällä ei ole oikeutta sairauspäivärahaan palkatonta lomaa koskevasta työkyvyttömyysajasta eli 15. – 31. Heinäkuuta. Työttömyysjakson ajan palkattoman loman jälkeen työntekijällä on oikeus:

  • 1. – 3. elokuuta (3 päivää) - sairauspäiväraha,
  • 4. – 12.8. - sairauspäiväraha.

Mielenkiintoista on, että jos työntekijä on palkattomalla lomalla ja lomapäivä on työsuhteen päättymispäivänä, tällä työntekijällä ei ole sairautensa vuoksi oikeutta sairauspäivärahaan palkatonta lomaa varten. Työntekijä saa kuitenkin sairausetuutta, jos hän jatkaa sairausloman ottamista palkatonta lomaa. Tässä tapauksessa korvauksen maksaa työsuhde lakkautettuaan ZUS.

Yhteenveto

Palkaton loma on erityinen lomalaji, koska työntekijä ei saa korvausta työstä tältä ajalta ja menettää jopa työntekijän oikeudet, esimerkiksi oikeuden sairauspäivärahaan poissaolon aikana. Palkaton loma, jos työntekijä hakee sitä, ei sisälly työntekijän työsuhteeseen; on erilaista, kun työnantaja myöntää palkatonta lomaa työn ajaksi toiselle työnantajalle - tämä aika sisältyy työharjoitteluun. Työntekijät käyttävät tätä lomaa melko usein tilanteessa, jossa he ovat ylittäneet lomaloman ja tarvitsevat lomapäiviä töissä. Suosittelemme: Kun sinulla on oikeus varattuun osakkeeseen?

Suositeltava
Jätä Kommentti