Tärkein » sisätilat » Äitiysloma lapsen isälle - milloin se on maksettava?

Äitiysloma lapsen isälle - milloin se on maksettava?

 sisätilat  :  Äitiysloma lapsen isälle - milloin se on maksettava?

Haluaisin luopua äitiyslomastani ja palata töihin. Onko mahdollista siirtää äitiysloma lapsen isälle??

Anna, Varsova

Tietysti lapsen äiti voi 14 viikon äitiysloman jälkeen erota siitä ja palata työhön (työlain 180 §: n 5 momentti). Lapsen isä voi käyttää loput lomasta pyynnöstä.

Loma- ja äitiysavustus

Äitiysloma myönnetään seuraaville viikoille:

  • 20 viikkoa - jos yksi lapsi syntyy,
  • 31 viikkoa - jos kaksoset syntyvät,
  • 33 viikkoa - jos kolmoset syntyvät,
  • 35 viikkoa - jos syntyy nelinkertaisia,
  • 37 viikkoa - jos vähintään viisi kappaletta syntyy yhdessä toimituksessa.

Koko äitiysloman ajan etuus maksetaan äitiysavustuksena (sairaus- ja äitiystapauksissa sosiaalivakuutuksista maksettavista rahaetuista annetun lain 29 §: n 5 momentti; konsolidoitu teksti, Journal of Laws, 2014 , kohta 159, sellaisena kuin se on muutettuna; jäljempänä: etuuslaki). Katso myös

  • Isyyslomahakemus - malli keskusteluineen
  • Lastenhoitoloma, jossa on kaksi työpaikkaa

Lisä maksetaan 100% laskentaperusteesta, ja puoleen lomasta se on 60%. Jos äiti hakee vanhempainlomaa 21 päivän kuluessa syntymästä, äitiysavustus maksetaan 80 prosentin koko ajan..

Äitiysloma lapsen isälle

Jos äiti eroaa äitiysavustuksesta, johon hänellä on oikeus, lapsen isä, jolla on sairausvakuutus, voi saada korvausta loppuajaksi (työlain 180 § 6 ja 7 § muutoksen jälkeen).. Lapsen äidin on saatava äitiysetuutta vähintään 14 viikon ajan.

Tätä varten lapsen äidin on toimitettava maksunsaajalle viimeistään seitsemän päivää ennen paluutaan töihin:

  • hakemus äitiysloman lyhentämisestä,
  • lapsen isän työnantajan todistus hänelle myönnetystä äitiyslomasta,
  • lapsen isän ilmoitus muun kuin maatalouden lopettamisen päivänä - jos isä harjoittaa muuta kuin maataloutta,
  • todistus lapsen isän maksuvelvollisuudesta päivänä, jona hän lopetti ansiotyönsä - jos hän on vakuutettu muista kuin edellisissä kohdissa mainituista syistä.

Puolestaan ​​vastaanottamaan äitiysloma lapsen isälle, isän on toimitettava maksunmaksajalle seuraavat asiakirjat:

  • lyhennetty jäljennös lapsen syntymätodistuksesta tai sen oikeaksi todistetusta kopiosta (maksun maksajan toimesta),
  • todistus lapsen äidin äitiysavustuksen saamisajasta, hänelle oikeutetun tuen kestosta ja äidin keräämästä prosenttiosuudesta,
  • ZUS-3, ZUS Z-3b tai ZUS Z-3a.

Lapsen äidin ei tarvitse käyttää äitiyslomaa täysimääräisesti. Lapsen äiti, joka haluaa palata töihin synnytyksen jälkeen, on velvollinen saamaan äitiysavustusta vähintään 14 viikon ajan. Tämän ajan jälkeen toinen perheenjäsen, esim. Lapsen isä, voi periä avustuksen loppuosan äitiyslomasta, ja lapsen äiti voi palata töihin. Suosittelemme: Kun eläke- ja työkyvyttömyyskorvaukset päättyvät?

Suositeltava
Jätä Kommentti