Tärkein » sisätilat » Poistu tarvittaessa pitkien sairauksien jälkeen - voiko työnantajasi kieltäytyä?

Poistu tarvittaessa pitkien sairauksien jälkeen - voiko työnantajasi kieltäytyä?

 sisätilat  :  Poistu tarvittaessa pitkien sairauksien jälkeen - voiko työnantajasi kieltäytyä?

Olen ollut sairauslomalla pitkään (35 päivää jatkuvaa poissaoloa). Tämän ajan jälkeen hoitava lääkäri totesi, että sairausloman jatkamiseen ei ollut syytä. Valitettavasti en tuntenut tarpeeksi vahvaa palata töihin, ja koska minulla oli lääkärin tapaaminen iltapäivällä, hakein lomaa pyynnöstä kahtena peräkkäisenä päivänä viikossa. Työnantaja kieltäytyi myöntämästä tätä lomaa väittäen sitä lääkärintarkastusten puuttumisen vuoksi. Toimiiko hän lain mukaisesti?

Maria, Zakrzew

Mikä on loma tilauksesta?

Kuten nimestä voi päätellä, loma pyynnöstä on laillisesti määritelty päivien lukumäärä, jonka työntekijä voi käyttää ja joita ei tarvitse sisällyttää lomaohjelmaan.. Loma pyynnöstä Sille on ominaista, että työntekijällä on mahdollisuus ilmoittaa halukkuutensa hyödyntää tätä mahdollisuutta hyvin myöhään - jopa sinä päivänä, jona lupa myönnetään pyynnöstä. Katso myös

  • Palkaton loma ja sairausvakuutus
  • Kuinka lasketaan vuosiloma uudessa työpaikassa? Määritelmät ja esimerkit

Poistu pyynnöstä - kenellä on oikeus siihen?

Lain säännösten mukaan työntekijällä, jolla on työsopimus, on oikeus käyttää lomaa pyynnöstä. Siviililainsäädännön nojalla työskentelevillä henkilöillä ei ole oikeutta lomalomaan, joten he eivät voi hakea sitä loma pyynnöstä.

Jätä kysyntään

Työntekijä saa oikeuden lähteä pyynnöstä samoin ehdoin kuin vuosiloman tapauksessa. Pyyntöloman päivien lukumäärä, johon hänellä on oikeus, on määritelty työlainsäädännössä. Työlain 1673 artikla 
"Työntekijän käyttämän loman kokonaismäärä art. 167 artiklan 2 kohta saa olla enintään 4 päivää kalenterivuodessa riippumatta työnantajien lukumäärästä, joiden kanssa työntekijä on myöhemmissä työsuhteissa tiettynä vuonna ".

Työsäännöissä tarkoitetut neljä päivää vaaditun loman yhteydessä ovat niitä päiviä, jotka kuuluvat tietyn työntekijän vuosiloman rajoihin.. Neljä päivää lomaa pyynnöstä eivät ole vapaapäiviä lomarajan lisäksi. Tämä tarkoittaa, että tietyllä työntekijällä voi olla oikeus 20 tai 26 lomapäivään poikkeuksetta kalenterivuodessa.

Ensimmäisen työpaikan tapaus voi herättää epäilyksiä. Ensimmäisenä kokopäiväisen työn vuotena vaadittavan loman määrä riippuu lomapäivien lukumäärästä, johon työntekijä onnistui saamaan oikeudet.

Lomapyyntö pyynnöstä

Tarvittavan loman luonne viittaa siihen, että työntekijät käyttävät sitä yleensä hätätilanteissa - suunnittelemattomissa tilanteissa. Käytännössä tämä tarkoittaa, että lomaa ei voida sisällyttää lomaohjelmaan tiettynä kalenterivuonna. Hakemus loma pyynnöstä olisi toimitettava työnantajalle viimeistään sen käyttöpäivänä.

Tärkeää on, että työlaissa ei määritetä tarkkaa tuntia, johon mennessä työntekijällä on oikeus ilmoittaa lomasta työnantajan pyynnöstä. Kuten korkeimman oikeuden 15. marraskuuta 2006 antamassa tuomiossa (I PK 128/06) todetaan, työntekijän on kuitenkin haettava lomaa pyynnöstä ennen työpäivän alkua. Tuomioistuimen tuomio ei kuitenkaan sulje pois mahdollisuutta vahvistaa yksittäisiä säännöksiä tietyn yrityksen työsäännöksiin, jotta työntekijä voi myöhemmin hakea loma pyynnöstä. Korkeimman oikeuden tuomion mukaan työntekijän tulee jättää lomavakaus pyynnöstä ennen työn alkamispäivää tiettynä päivänä.

Työlakien säännöksissä ei määritellä, missä muodossa hakemus on tehtävä työnantajalle. Koska kyseinen loma on periaatteessa kiireellinen, työntekijällä ei yleensä ole mahdollisuutta toimittaa alkuperäistä hakemusta paperilla suoraan työnantajalle. Siksi käytännössä asiakirja välitetään yleensä:

  • puhelimitse (suullisesti tai tekstiviestillä),
  • sähköpostitse (kirjallinen lomake).

Työnantajan kannalta tärkeintä on, että tällainen viesti tavoittaa hänet ajoissa. On kuitenkin aina suositeltavaa pitää se kirjallisena, mikä toimii parhaiten todisteena myöhemmissä tutkimuksissa, jos työnantaja on ristiriidassa..

Poistu kysynnästä pitkän sairauden jälkeen - voiko työnantaja kieltäytyä?

Työnantajalla on oikeus kieltäytyä myöntämästä lomaa, jos kuitenkin loma pyynnöstä on ilmoitettu oikein, työnantajan on merkittävä työntekijän kaksi poissaolopäivää (ellei työntekijä ilmesty työssä) vapautetuksi ja palkattomaksi poissaoloksi.

Palaa töihin vähintään 30 päivän kestäneen sairauden jälkeen

Jos työntekijä on ollut sairauslomalla 30 peräkkäistä päivää, työnantajalla ei ole oikeutta antaa hänen työskennellä ennen seurantatutkimusten suorittamista. Toisin sanoen työterveyslääkärin on annettava todistus siitä, että työntekijällä ei ole enää vasta-aiheita virkatehtävien suorittamiseen..

Lähde tarvittaessa pitkäaikaisen sairauden ja säännöllisten tutkimusten jälkeen

Sairaus- ja vuosiloma ovat poissulkevia taukoja työn suorittamisessa. Jos työntekijä on työkyvytön, lomalomaa ei voida ottaa samanaikaisesti, joten lomaa vaaditaan.

Jos työntekijällä ei ole työterveyshuollon todistusta siitä, että työn vastaavuudesta ei ole vasta 30 päivän pituisesta sairaudesta palattuaan, hänen oletetaan olevan työkyvytön työskentelemään. Siten se merkitsee kyvyttömyyttä käyttää lomaa kysyntään.

Suositeltava
Jätä Kommentti