Tärkein » sisätilat » Työntekijän maksamaton vuosiloma

Työntekijän maksamaton vuosiloma

 sisätilat  : Työntekijän maksamaton vuosiloma

Edellisenä vuonna en käyttänyt kaikkia saamani vapaita, jotka siirrettiin tänä vuonna erääntyneenä lomana - 10 päivää. Työnantaja käski minun käyttää tätä lomaa tämän vuoden syyskuun loppuun asti. Pitääkö minun tehdä tämä? Voinko hakea vastaavaa korvausta käyttämättömästä vapaasta?

Bartosz, Varsova

Vuosiloma

Työntekijöillä eli henkilöillä, jotka työskentelevät työsopimuksen perusteella sovellettavien määräysten mukaisesti, on oikeus käyttää lomapäivän rajoitusta. Lomapäivien raja asetetaan erikseen kullekin työntekijälle, mutta samoilla säännöksillä. Ilmoitettu raja riippuu:

  • vanhuus;
  • työaika ja
  • työntekijän sopimuksen voimassaoloaika.

Vanhuus

Työntekijöille, jotka ovat työskennelleet lain kirjaimen mukaan enintään 10 vuotta, määrätään lomapäivärajaksi 20 päivää / kalenterivuosi.

Toisaalta työntekijöille, joilla on yli 10 vuoden työkokemus - lomaloman kesto on 26 päivää / kalenterivuosi. Laki 26. kesäkuuta 1974 - työlaki
154 §, § 1. "Loman pituus on:
20 päivää - jos työntekijä on ollut työsuhteessa alle 10 vuotta;
26 päivää - jos työntekijä on työskennellyt vähintään 10 vuotta "Työsuhteen pituus ei sisällä vain tiettyjen työnantajien kanssa tehdyn työsopimuksen mukaisia ​​työsuhteita, vaan myös opiskelujaksoja. Työlaki
155 artiklan 1 kohta. "Työnjakso, josta loman pituus riippuu, sisällytetään seuraavien tehtävien suorittamiseen:
1. peruskoulu tai vastaava ammatillinen koulu - opetussuunnitelman mukainen koulutuksen kesto, mutta enintään 3 vuotta,
2. ammatillinen lukio - opetussuunnitelman mukainen koulutuksen kesto, mutta enintään viisi vuotta,
3. ammatillisen lukion peruskoulutuksen suorittaneille (vastaavat) - 5 vuotta,
4. lukio - 4 vuotta,
5. jälkikoulu - 6 vuotta,
6. korkeakoulu - 8 vuotta
Kohdissa 1-6 tarkoitettuja oppimisjaksoja ei lasketa yhteen ”. Tärkeää on, että jos työntekijä työskenteli ja opiskeli samanaikaisesti, työ- tai opiskelujakso voidaan sisällyttää ikään, sen mukaan kumpi on edullisempi. Näitä jaksoja ei voida yhdistää. Katso myös

  • Vapaaehtoistyö loman aikana - onko se mahdollista??
  • Alle 14-vuotiaan lapsen hoito ja lomaohjelma
  • Sapattivapaa - mitä se on ja kuka voi hyödyntää sitä?

Työaika

Työntekijän kokopäiväinen työskentely vaikuttaa myös siihen, millainen lomaloma hänellä on. Mitä pienempi kokopäiväisten työpaikkojen määrä, sitä pienempi loma-aikojen raja on suhteellisesti pienempi.

Esimerkki 1.

Alicja työskentelee kuriiriyrityksessä neljänneksen ajan. Työsäännösten mukaan hänen työkokemuksensa on 26 päivää.
Edellä mainitun vuoksi rouva Alicjan lomaraja on:
26 päivää x ¼ = 6,5 päivää ~ 7 päivää *.
Kun lomaraja on pyöristetty, on muistettava, että työntekijälle myönnettäessä lomaloma ei voida ylittää vuosilomarajaa.
Lomaa myönnetään työntekijälle vain päivinä, jolloin työntekijä työskentelee normaalisti. Lisäksi se myönnetään päivinä, mutta yleensä se laskutetaan tunneissa.

Sopimuksen kesto

Osapuolten suunnitellulla yhteistyöllä tietyn työsopimuksen määräysten mukaan on myös suora vaikutus työntekijän käytettävissä olevaan lomarajaan.. 

Jos sopimus on voimassa koko kalenterivuoden, asia on ilmeinen - työntekijällä on oikeus täyslomaan. Jos sopimus kuitenkin päättyy kalenterivuoden aikana, tätä rajaa tulisi alentaa suhteellisesti.

Esimerkki 2.

Marian on työsuhteessa määräaikaisen työsopimuksen perusteella 1. helmikuuta 2020 - 31. toukokuuta 2020. Vuosiloman pituus on 20 päivää (palvelusaika on alle 10 vuotta).
Työntekijällä on oikeus lomalle:
20 päivää / 12 kuukautta ~ 1,67 päivää
1,67 päivää x 4 kuukautta (työ) = 6,68 päivää ~ 7 päivää.

Erääntynyt loma ja laki

Työsäännösten mukaan työntekijällä on oikeus vuotuiseen, keskeytymättömään, palkalliseen lomaan, josta ei voida luopua.. Työsäännöstön 152 §: n 2 momentti "Työntekijä ei voi luopua lomaoikeudesta "

Työnantajan on myönnettävä työntekijälle lomaloma kalenterivuonna, jona työntekijä sai oikeuden siihen. Työntekijä voi kuitenkin valita käyttämättömän lomaloman. Tämän pitäisi kuitenkin tapahtua viimeistään seuraavan kalenterivuoden 30. syyskuuta.

Milloin on maksamatta oleva loma vastaava määrä? 

Käteisvastuu käyttämättömästä lomasta maksetaan vain, jos lomaa ei voida ottaa luontoissuorituksena eli työsuhteen päättyessä. Näin ollen, jos työsuhde on edelleen kesken, työnantaja ei voi maksaa lomarahaa. Toisaalta työnantajalla on oikeus velvoittaa työntekijät käyttämään jäljellä oleva loma tietyn vuoden syyskuun loppuun mennessä.

Lakien ja asetusten vuoksi jokaisella työntekijällä on oikeus levätä, eli mahdollisuus käyttää hänelle oikeutettua lomalimiittiä. Vuosiloman pituus riippuu useista tekijöistä. Jos työntekijä ei onnistu käyttämään koko rajaa tiettynä kalenterivuonna, käyttämättömät lomapäivät siirretään seuraavalle vuodelle. Työntekijän on käytettävä käyttämättä olevaa lomaa kuluvan vuoden 30. syyskuuta mennessä edellisvuodelta. Toisaalta työnantajan velvollisuutena on tarjota työntekijälle loman ottamiselle sopivat olosuhteet. Suosittelemme: Ovatko työsuhteen muuttavan työntekijän oikeudet lailla säänneltyjä??

Suositeltava
Jätä Kommentti